Terasztető
Sok család számára ismerős lehet, hogy az újonnan megépült álomotthonhoz a tervező egy csodálatos teraszt is álmodott, de az árnyékolás vagy teraszfedés elmaradt. A beköltözés után röviddel pedig jön a felismerés, hogy esőben minden teraszbútor elázik, a napsütésben pedig gyakorlatilag használhatatlan a terasz.
Mások számára a korábban épült családi ház korszerűsítésekor válik aktuálissá, hogy a már nem esztétikus, régi, fából vagy acélból készült és mára elkorhadt vagy rozsdás szerkezetet lecseréljék, vagy a 20-30 éve nagy divatnak örvendő és akkor szinte elérhetetlen árú karos naprolót szeretnék kiváltani egy korszerűbb, jobban használható terasztetővel.
Ezekben az esetekben érdemes elgondolkodni azon, hogy a teraszt valamilyen fix árnyékolással az év lehető legtöbb időszakára használhatóvá tesszük. Szerencsére ma már a piacon számos egyedi vagy előre gyártott moduláris rendszer megtalálható, a képzeletnek csak a pénztárca szab határt.
Miért praktikus megoldás az alumínium szerkezetes polikarbonát tetejű terasztető?
A terasztetők esetében a legnagyobb kihívás az, hogy hogyan tudjuk élvezhetővé tenni teraszunkat úgy, hogy közben ne legyen bezártság érzetünk, ne sötétítsük le a terasz mögötti helyiséget, valamint biztosítsuk a levegő áramlását. Mindezt természetesen anyagi lehetőségeinkhez mérten és egyszerűen kialakítható módon.
Kétségtelen, hogy a mai árnyékolástechnika csúcsát a teraszfedések esetében az egyedileg és méretre gyártott automata, un. bioklimatikus pergola rendszerek jelentik. Az eredeti, jó minőségű rendszereknek az ára kb. nettó 5-6 millió forintnál kezdődik, ugyanakkor számtalan, kevésbé jó minőségű kínai másolattal is találkozhatunk a piacon.
Kialakíthatunk teraszfedést fából vagy acélból, melyhez általában szakemberre van szükség. Hátránya ezeknek a konstrukcióknak, hogy időről-időre karbantartást igényelnek, a fát csiszolni, korhadás ellen kezelni és lazúrozni kell, az acélszerkezetet pedig rozsdátlanítani és festeni. Ha ezek a szerkezetek cserép, zsindely vagy hullámlemez fedést kapnak, számolnunk kell azzal, hogy kevés fény szűrődik majd be a terasz mögötti helyiségbe.
Köszönhetően a modern technológiának, feni megoldások mellett már elérhetőek a piacon az előre gyártott, fix méretű un. moduláris alumínium szerkezetű terasztetők. Ezek a rendszerek általában fényáteresztő és könnyű polikarbonát tetőpaneleket kapnak, így a tartószerkezetnek nem kell robusztusnak lennie. Megjelenésük a legtöbb ház stílusához illeszkedik, mivel kialakításuk semleges és letisztult.
Előnye ennek a megoldásnak, hogy számos gyártó modellje megtalálható a piacon, ezért nem kell hónapokat várni az anyagbeszerzésre és a szakemberekre, ugyanakkor könnyű a felállításuk és összeszerelésük, amit akár sajátkezűleg is elvégezhetünk.
Ezek az alumínium szerkezetek általában gyári felületkezelésűek és festésűek, így tetszetősek, és mivel nem rozsdásodnak, karbantartással sem kell számolni.
A polikarbonát tetőpanelek előnye, hogy könnyű súlyuk miatt a tartószerkezetnek nem kell robusztusnak lennie, esetleges sérülés esetén nem okoznak sérülést és könnyen cserélhetők.
Polikarbonát terasztető árak
Alumínium és polikarbonát kombinációjú terasztetőkből többféle modellt is találunk a piacon, melyek közül érdemes nem a legolcsóbbat választani, hanem inkább a jó ár/érték arányú típust megvásárolni. Utóbbira a gyártó lehet irányadó, valamint az, ha egy adott modell már több éve a piacon van. A terasztető árát általában a polikarbonát minősége, vastagsága és kialakítása, valamint az alumínium szerkezet minősége határozza meg.
Egy megbízható gyártó minőségi terméke alap méretben (kb. 3×3 m) kb. 300 000 – 400 000 forinttól indul, 1 millió forint körüli költéssel pedig már kb. 10 méter szélesség is kihozható. A legtöbb gyártó jellemzően csak a 3 m mélységű terasztetőt gyártja, míg az izraeli Palram termékei között megtaláljuk a 4 m mélységűt is, amelyet már nagyobb méretű terasz fedésére is alkalmazhatunk.
Hasznos kiegészítők
Attól függően, hogy milyen színű polikarbonát tetőt választunk, szükség lehet egy elhúzható árnyékoló vászonra is a nyári erős napsütés ellen. Ehhez különböző megoldások állnak rendelkezésre: választhatunk gyári tartozék árnyékoló függönyt/vásznat, illetve felerősíthetünk napvitorlát is. Amennyiben a korábbi karos napellenző fölé építjük a terasztetőt, csupán a napellenzőt kell beállítani.
Szeles, huzatos helyeken, vagy ha az oldalirányú csapadék ellen is védekezni szeretnénk, felszerelhetünk oldalpanelt is. Esti hangulatvilágításhoz használhatunk gyári tartozék LED-csík világítást is.
Miért válasszunk Palram terméket?
Az izraeli Palram gyártó termékei, köztük a terasztetők is, piaci átlagon felüli vastagságú alumínium vázzal és rozsdamentes szerelvényekkel készülnek, felületkezelésük porszórt, szinterezett. A polikarbonátok piacán a Palram piacvezető, több mint 50 éves múlttal, ezért polikarbonátjai nem színeződnek el, nem mattulnak, nem párásodnak.
Palram évek óta jelen van a magyar piacon, így későbbi esetleges alkatrész igény esetén az utánpótlás megoldott.
Összeszerelésük, rögzítésük egyszerű, akár saját kezűleg is megoldható szerelési útmutató alapján.
A Palram terasztetők főbb technikai jellemzői
A Palram terasztetők 6 mm, illetve 8 mm vastagságú polikarbonát tetőpanellel szereltek.
A 8 mm-es, 65%-os fényáteresztésű polikarbonát lemez dupla kamrás szerkezetű, melyhez egy masszívabb alumínium váz is tartozik. Ez a Feria széria.
A 6 mm-es polikarbonáttal szerelt Sierra és Capri változatok szerkezetükben egymással megegyeznek, eltérés a polikarbonát színezésében van. Míg a Sierra sorozat színtelen, 80%-os fényáteresztéssel, addig a Capri típus bronz színű polikarbonáttal szerelt. Utóbbi természetesen a fényt nagyobb mértékben szűri, fényáteresztése a gyári adatok szerint 15 %.
Létezik 3, illetve 4 m mélységű terasz tető, amely alatt a ház homlokzatától való kinyúlást értjük. Szélességben ezek a modellek egymással tolthatók, bővíthetők. A standard szélességek 3 m, 4,25 m, illetve 5,46 m, melyeket egymással tetszőlegesen kombinálva változatos szélességű terasztetőt alakíthatunk ki.
A Feria 4 m mély sorozat elérhető mérete: 4,25 m, melyhez 1,81 m kiegészítő elem is csatlakozhat, és amelyeket egymással tetszőlegesen kombinálhatunk.
A Feria sorozat egyéb technikai jellemzői:
– szélállóság 120 km/h
– hóteher: 150 kg/m2
– tartóoszlopok mérete: 10 x 4 cm
– garancia 10 év
– fali rögzítési tartomány: 260-305 cm
– lábak oldalirányú mozgatási tartománya: 0-54 cm
– lábak faltól való rögzítési távolság tartománya: 226-286 cm (3 m mély típusoknál), illetve 310-370 cm (4 m mély típusoknál)
Sierra és Capri sorozatok egyéb technikai jellemzői:
– szélállóság 90 km/h
– hóteher: 120 kg/m2
– tartóoszlopok mérete: 8 x 4 cm
– garancia 7 év
– fali rögzítési tartomány: 260-305 cm
– lábak oldalirányú mozgatási tartománya: 0-54 cm
– lábak faltól való rögzítési távolság tartománya: 226-286 cm